خانه / اطلاعات عمومي / آنچه درباره ديودها بايد بدانيد:

آنچه درباره ديودها بايد بدانيد:

دیود چیست؟همه چیز در مورد دیود

ديود چيست؟ درباره ديود

ديود چيست و چه كاربردهايي دارد؟

 

دیود یکی از المان های الکترونیکی است که  جریان الکتریکی را در یک جهت از خود عبور می‌‌دهند و در جهت دیگر در مقابل عبور جریان از خود مقاومت نشان می‌‌دهد.

از لحاظ الکتریکی یک دیود هنگامی جریان را از خود عبور می دهد که شما با برقرار کردن ولتاژ در جهت درست (قطب مثبت باتری به آند و قطب منفی به کاتد) آنرا آماده کار کنید.

مقدار ولتاژی که باعث می‌شود تا دیود شروع به هدایت جریان الکتریکی نماید ولتاژ آستانه نامیده می‌شود که چیزی حدود ۰٫۶ تا ۰٫۷ ولت می‌‌باشد. دیودها معمولا از جنس سیلیسیم یا ژرمانیوم ساخته می شوند. که البته ولتاژ آستانه برای سیلیسم۰٫۶ و برای ژرمانیوم حدود ۰٫۲ می باشد.

 

 

بایاس دیود :
وصل کردن ولتاژ به دیود را بایاس کردن دیود می گویند .اعمال ولتاژدر دو سر پایه‌هایش دو حالت را پیش می‌آورد.

بایاس مستقیم یا تغذیه مستقیم:

دراین حالت مثبت باتری به آند (قطب p ) و منفی باتری به کاتد (قطب n ) می خورد و باعث می شود تا جریان در دیود برقرار شود و ولتاژی حدود ۰٫۶ روی آن افت می کند.

بایاس معکوس :
ولتاژ به دو سر دیود طوری وصل می‌شود که قطب مثبت آن به کاتد و قطب منفی آن به آند  وصل گردد (بایاس معکوس دیود).

هنگامی که شما ولتاژ معکوس به دیود متصل می‌‌کنید جریانی از دیود عبور نمی‌کند، مگر جریان بسیار کمی که به جریان نشتی معروف است که در حدود چند µA یا حتی کمتر می‌‌باشد.

اما نکته مهم آنکه تمام دیودها یک آستانه برای حداکثر ولتاژ معکوس دارند که اگر ولتاژ معکوس بیش از آن شود دیود می‌‌سوزد و جریان را در جهت معکوس هم عبور می‌‌دهد. به این ولتاژ آستانه شکست یا Breakdown  گفته می‌شود.

 

 

دسته بندی کلی دیود ها :

در دسته بندی اصلی، دیودها را به سه قسمت اصلی تقسیم می کنند، دیودهای سیگنال (Signal) که برای آشکار سازی در رادیو بکار می روند و جریانی در حد میلی آمپر از خود عبور می دهند، دیودهای یکسوکننده (Rectifiers) که برای یکسوسازی جریانهای متناوب بکاربرده می شوند و توانایی عبور جریانهای زیاد را دارند و دیود های زنر (Zener) که برای تثبیت ولتاژ از آنها استفاده می شود.

 

دیودهای سیگنال

این نوع از انواع دیودها برای پردازش سیگنالهای ضعیف – معمولا رادیویی و کم جریان تا حداکثر حدود ۱۰۰mA کاربرد دارند. معروفترین و پر استفاده ترین آنها که ممکن است با آن آشنا باشید دیود ۱N4148 است که از سیلیکون ساخته شده است و ولتاژ بایاس مستقیم آن ۰٫۷ ولت است.
اما برخی از دیود های سیگنال از ژرمانیم هم ساخته می شوند، مانند OA90که ولتاژ بایاس مستقیم پایینتری دارد، حدود ۰٫۲ ولت. به همین دلیل از این نوع دیود بیشتر برای آشکار سازی امواج مدوله شده رادیویی استفاده می شود.

دیود سیلیسیم بهتر است یا ژرمانیم ؟

بصورت یک قانون کلی هنگامی که ولتاژ شکست مستقیم دیود خیلی مهم نباشد، از دیودهای سیلیکون استفاده می شود. دلیل آن مقاومت بهتر آنها در مقابل حرارت محیط یا حرارت هنگام لحیم کاری و نیز مقاومت الکتریکی کمتر در ولتاژ مستقیم است. همچنین دیود های سیلیکونی سیگنال معمولا در ولتاژ معکوس جریان نشتی بسیار کمتری نسبت به نوع ژرمانیم دارند.
از کاربرد دیگری که برای دیودهای سیگنال وجود دارد می توان به استفاده از آنها برای حفاظت مدار هنگامی که رله در یک مدار الکترونیکی قرار دارد نام برد. هنگامی که رله خاموش می شود تغییر جریان در سیم پیچ آن میتواند در دوسر آن ولتاژ بسیار زیادی القا کند که قرار دادن یک دیود در جهت مناسب میتواند این ولتاژ را خنثی کند.

 

انواع دیود:

دیودها انواع بسیار زیادی دارند ، ما در اینجا به چند مورد از مهم ترین آن ها اشاره می کنیم.

۱- فتو دیود

۲- دیودنور دهنده LED

۳- دیود زنر

۴- دیود خازنی ( واراکتور)

۵- دیود اتصال نقطه ای

۶-دیود تونلی

فتو دیود ( Photo Diode ) :

 

فتو دیود که به آن دیود نوری نیز می گویند مانند دیود معمولی از اتصال دو نیمه هادی نوع N و P ساخته می شود با این تفاوت که محل اتصال نیمه هادی ها ، با مواد پلاستیکی سیاه پوشیده نمی شود بلکه برای اینکه نور به محل اتصال نیمه هادی ها برسد معمولاً آن محل را توسط شیشه و یا مواد پلاستیکی شفاف می پوشانند . روی اکثر فتودیودها یک لنز بسیار کوچک نصب می شود تا نور تابیده شده به آن منطقه را متمرکز کرده و به محل پیوند برساند .

فتودیود همیشه در بایاس معکوس به کار می رود و با تابش نور به محل اتصال نیمه های های آن ، پیوندهای کووالانس موجود در ناحیه تخلیه در اثر انرژی نور تابیده شده شکسته شده و جریان معکوس فتودیود افزایش می یابد . هر چه نور تابیده شده به محل اتصال نیمه هادی ها بیشتر باشد مقدار جریان معکوس فتودیود بیشتر می شود و بر عکس ، هر چه نور تابیده شده به محل پیوند کمتر باشد مقدار جریان معکوس فتودیود کمتر می شود .

 

دیود نور دهنده  LED

این نوع دیود با قرارگرفتن در بایاس مستقیم ودر حالی که شدت جریان به اندازه کافی باشد ، شروع به تابش نور می کند.این نور در محل اتصال دو نیمه هادی و به دلیل آزاد شدن انرژی پیوند ها در حین ترکیب است و به صورت تابش است، تولید می شود ،نور این قطعه به جنس به کار گرفته شده در نیمه هادی وابسته است. این دیود در رنگ و شکل های گوناگونی به چشم می خورد، از موارد استفاده این دیود می توان مواردی همچون گوشی موبایل، دستگاه های صوتی و تصویری و پنل های خودرو را نام برد.

 

دیود زنر

دیود زنر، نوعی دیود است که نه تنها امکان عبور جریان در یک جهت، نظیر هر دیود دیگری را می‌دهد، بلکه در صورتی که ولتاژ از حد خاصی بیشتر شود، در بایاس معکوس نیز امکان عبور جریان در جهت عکس را می‌دهد. این حد ولتاژ، به عنوان ولتاژ زنر شناخته شده است و برای دیودهای زنر با ولتاژ شکست ۱٫۸V تا ۲۰۰V ثابت است. بنابراین، دیودهای زنر، از صدمه دیدن مدارها، جلوگیری می‌کنند. این دیودها، بیشتر برای کنترل ولتاژ در مدارهای الکتریکی، استفاده می‌شوند.

دیودهای واراکتور یا خازنی

 

این دیود از دو نیمه هادی نوع P و N تشکیل می شود . دیود خازنی در واقع دیودی است که به جای خازن بکار می رود و مقدار ظرفیت خازن آن با ولتاژ دو سر آن رابطه عکس دارد.

این دیودهای واراکتور، بیشتر در مدارهای فرکانس-رادیویی استفاده می‌شوند که در آن‌ها برای تنظیم مدار، مثلا در تجهیزات ارتباطی، مورد استفاده قرار می‌گیرند. در بعضی موارد هم از این دیود می توان به عنوان یکسوسازی استفاده کرد.

 

دیود اتصال نقطه ای
دیود های معمولی در بایاس معکوس ایجاد ظرفیت خازنی حدود PF می کنند . اگر بخواهیم در فرکانس های بالا به کار ببریم ، به علت ظرفیت خازنی در بایاس معکوس ، جریان در مدار عبور می کند . چون در فرکانس های بالا مقاومت دیود کم می شود . برای جلوگیری از این کار از دیود اتصال نقطه ای استفاده می کنیم.

 

دیود تونلی

دیود تونلی از دو قطعه نیمه هادی نوع N و P که غالبا از جنس ژرمانیوم و گالیم آرسنید می باشند ساخته می شود . میزان ناخالصی نیمه هادی های N و P در دیود تونلی نسبت به دیود معمولی بسیار زیاد است ، که این موضوع خود باعث به وجود آمدن یک ناحیه تخلیه بسیار نازک در محل پیوند می شود. ناحیه نازک باعث می شود که حامل های زیادی به جای اینکه در ولتاژهای پایین از آن عبور نمایند از آن تونل بزنند.

جریان پیک در دیود تونلی می تواند بین چند میکروآمپر تا چند صد آمپر متغیر باشد در حالی که ولتاژ در دو سر دیود از حدود ۰٫۶ ولت تجاوز نمی کند .

 

تست دیود :

همانطور که گفته شد اگر دیود در بایاس موافق یا معکوس قرار بگیرد جریان را از خود عبور می دهد و ما می توانیم دیود را با یک مدار ساده سری کنیم ( البته با رعایت قطبهای دیود و باتری ) اگر مدار شروع به کار کرد پس دیود سالم است و در غیر این صورت دیود سوخته شده است .
البته دیود ها را در حالت کلی می توان با مولتی متر به راحتی تست کرد اما تست هر مدل دیود کمی متفاوت است ، که می توانید آموزش آن را که در زیر قرار داده ایم مشاهده کنید:

آموزش کامل تست قطعات الکترونیکی

 

یکسو ساز نیم موج با استفاده از یک دیود

دیود های یکسوساز عموما در مدارهای جریان متناوب بکار برده می شوند تا با کمک آنها بتوان جریان متناوب (AC) را به مستقیم (DC) تبدیل کرد. این عملیات یکسوسازی یا Rectification نامیده می شود.
دیودهای یکسوساز معمولآ از سیلیکون ساخته می شوند و ولتاژ بایاس مستقیم آنها حدود ۰٫۷ ولت می باشد.

یکسو ساز تمام موج با استفاده از پل دیود

اما برای آنکه بتوانیم از نیمه منفی موج ورودی که در نیمی از سیکل جریان امکان عبور به خروجی را ندارد، استفاده کنیم باید از مداری بعنوان پل دیود استفاده کنیم.
روش کار به اینصورت است که در سیکل مثبت مدار دیودهای ۱ و ۲ عمل کرده و خروجی را تامین میکنند و در سیکل منفی مدار دیودهای ۳ و ۴ عمل می کند و باز خروجی را در همان وضعیت تامین می کند.

دیود و کاربرد های آن

 

دیود یکسو کننده معمولی ( Rectifiers Diodes )

این دیود ها برای یکسوسازی یا یک طرفه کردن ولتاژ های متناوب یه کار می روند و با جریان متوسط ( IF ) حدود ۵۰mA تا ۱۰۰۰A ساخته می شوند. این دیود ها در محدوده فرکانس کاری ۵۰ تا ۶۰ هرتز ساخته می شوند.

دیودهای معمولی سیلیسیمی در بایاس مستقیم و به ازای ولتاژهای کمتر از ۰٫۵ ولت جریانی را از خود عبور نمی دهند. اگر ولتاژ بایاس بین ۰٫۵ تا حدود ۰٫۶۵ ولت شود ، جریان ضعیفی در دیود برقرار می شود و اگر ولتاژ بایاس بیشتر از این مقدار شود جریان دیود به طور ناگهانی افزایش می یابد . بنابراین ولتاژ آستانه هدایت دیود معمولی سیلیسیمی حدود ۰٫۶۵ ولت می باشد.

دیودهای معمولی ژرمانیومی دارای ولتاژ آستانه هدایت ۰٫۲ ولت می باشند . این دیودها در بایاس مستقیم ، به ازای ولتاژ بایاس کمتر از ۰٫۱ ولت جریانی را از خود عبور نمی دهند و اگر ولتاژ بایاس بین ۰٫۱ تا ۰٫۲ ولت شود ، جریان ضعیفی در دیود برقرار می شود و در صورتی که مقدار ولتاژ بایاس از ۰٫۲ ولت بیشتر شود ، جریان دیود به طور ناگهانی افزایش می یابد.

دیودهای معمولی دارای ولتاژ شکست معکوس بالایی هستند که مقدار ولتاژ شکست معکوس هر نوع دیود توسط کارخانه سازنده آن مشخص می شود . دیودهای معمولی ، از نظر شکل ظاهری انواع مختلفی دارند اما علامت اختصاری همه آنها یکسان است.

در شکل زیر علامت اختصاری دیود معمولی نمایش داده شده است.

 

 

در شکل های زیر شکل ظاهری چند نمونه دیود یکسو کننده معمولی را مشاهده می کنید :

در زیر با چند نمونه دیود معمولی که در صنعت و ساخت مدارات کاربرد دارند آشنا می شویم :

  ۱N400X

دیود های سری ۱N400X یکی از پرکاربرد ترین دیود های معمولی در مدارات الکترونیکی می باشند و کاربرد های مختلفی را در حوزه کاری خود انجام می دهند.
این دیود ها در ۷ مدل می باشند که مقدار X برای هر مدل متفاوت می باشد.

 

 

در جدول بالا برای هر سری مقادیر حد در این دیود ها را مشاهده می کنید. علاوه بر آن ها مقدار توان حداکثر دیود ها و دمای کاری مجاز آن را مشاهده می کنید.
همچنین مقدار خازن در محل پیوند PN نیز ذکر شده که برابر ۱۵pF می باشد.

 ۱N540X

این دیود ها هم یکی از دیود های پر کاربرد در مدارات الکترونیکی می باشند و چون جریان بالاتری نسبت به ۱N400X از خود عبور می دهند در یکسوسازی در منابع تغذیه استفاده می شوند.
شکل و بسته بندی این دیود به صورت زیر است :

 

مدل ها و مشخصات این سری

 

دیود زنر هم مانند دیود معمولی از اتصال دو کریستال P و N ساخته می شود.
جنس نیمه هادی های این دیود از سیلیسیم بوده و در بایاس موافق مانند یک دیود معمولی سیلیسیمی عمل می کند. بر خلاف دیود های معمولی که در بایاس مخالف ، در منطقه شکست آسیب می بینند ، دیودهای زنر به گونه ای ساخته می شوند تا بتوانند در منطقه شکست کار کنند.

وقتی ولتاژ بایاس مخالف دیود زنر را به تدریج افزایش دهیم ، در یک ولتاژ خاص دیود شروع به هدایت می کند. ولتاژی که دیود زنر به ازای آن در بایاس معکوس هادی می شود به ولتاژ شکست زنر معروف است.

در کارخانه های سازنده دیود زنر ، با تنظیم میزان ناخالصی در این دیودها ، دیودهایی با ولتاژهای شکست مختلف ساخته می شوند.
با هادی شدن دیود در ولتاژ شکست دیود ، ولتاژ دو سر دیود تقریباً ثابت می ماند و جریان عبوری از دیود افزایش می یابد.
از این خاصیت دیود زنر برای تثبیت ولتاژ استفاده می شود.

 

استاندارد ولتاژهای زنر : دیود زنر در ولتاژهای شکست مختلف مطابق استاندارد سری E ساخته می شود . دو سری استاندارد E12 و E24 متداول تر است.
ولتاژ زنر معمولاً از ۲٫۴ ولت تا ۲۰۰ ولت ساخته می شود.
سریE12 دارای تلرانس ۱۰ درصد و سری E24 دارای تلرانس ۵ درصد است.
معمولاً تلرانس همراه با ولتاژ شکست بر روی دیود نوشته می شود . حرف C برای تلرانس ۵ درصد و حرف D برای تلرانس ۱۰ درصد به کار می رود.

توان دیودهای زنر : جریانی که در بایاس معکوس ، از دیود زنر عبور می کند اگر زیاد شود باعث سوختن دیود می شود. زیرا این جریان باعث به وجود آمدن حرارت در محل پیوند P–N می شود . حداکثر جریانی که به ازای آن ، دیود معیوب نمی شود بستگی به توان زنر و ولتاژ شکست زنر دارد.

دیود های زنر معمولاً برای توان های ۰٫۱۵ وات تا ۵۰ وات ساخته می شوند . در شکل زیر یک نمونه دیود زنر توان پایین و در شکل زیر نیز یک نمونه دیود زنر توان بالا نمایش داده شده است.

ضریب حرارتی دیود زنر : مقدار ولتاژ دیود زنر در اثر گرما تغییر می کند . کارخانه های سازنده برای هر دیود زنر ضریبی را تعیین می کنند که این ضریب بیانگر این است که به ازای تغییر حرارت به اندازه یک درجه ، ولتاژ زنر چه تغییری می کند . این ضریب را ضریب حرارتی دیود زنر می نامند . ضریب حرارتی دیود زنر با ولتاژ شکست ۵٫۱ ولت تا ۵٫۶ ولت تقریباً صفر است و برای ولتاژهای کمتر از این مقدار ضریب حرارتی منفی و برای ولتاژهای بیشتر از این مقدار ضریب حرارتی مثبت می باشد.

 

دراین بخش چند مورد از کاربردهای دیود ها را بیان میکنیم.
کاربرد دیود ها در موارد زیر می باشد :
۱) یکسو سازی
۲) چند برابر کننده های ولتاژ
۳) برش دهنده های ولتاژ
۴) مهار کننده ها

 

۱- یکسو سازی

مدار های یکسو کننده ی دیودی ، مداراتی هستند که ولتاژ متناوب را به ولتاژ مستقیم تبدیل می نمایند . عنصر اصلی این مدار ها دیود است . زیرا همان طور که خواندیم دیود در یک جهت هدایت می کند در حالی که در جهت دیگر قطع است . مدارات یکسوکننده علاوه بر یکسو سازی برق یکفاز ، برق چند فازه را نیز یکسو می کنند.
به طور کلی مدارات یکسو کننده ی یک فازه در انواع زیر تقسیم می شوند :
۱) مدار یکسو کننده ی نیم موج
۲) مدار یکسو کننده ی تمام موج با ترانس سر وسط
۳) مدار یکسو کننده ی تمام موج پل (Bridge)
۴) مدار یکسو کننده با صافی خازنی

انواع مدارهای یکسوکننده

۲- چند برابر کننده های ولتاژ

با استفاده از دیود و خازن می توان ، ضمن یکسو کردن ولتاژ متناوب آن را نیز را چند برابر نمود . کاربرد چند برابر کننده ها ، در مواردی است که جریان زیاد مورد نیاز نباشد (حدود چند صد میکرو امپر) . چند برابر کننده ها معمولا در ولتاژ های بسیار بالا ( حدود چند کیلو ولت ) به کار می رود . مانند قسمت ولتاژ زیاد تلوزیون ، که در آنجا ولتاژی حدود ۲۵ کیلو ولت مورد نیاز است. ابتدا ولتاژی حدود ۵ کیلو ولت را توسط ترانسفورماتور ایجاد می کند ، سپس آن را توسط یک مدار پنج برابر کننده به مقدار حدود ۲۵ کیلو ولت می رساند . مزایای این عمل در حجم و قیمت ترانسفور ماتور افزاینده ی ولتاژ است . زیرا عایق کاری ترانسفور ماتور ۲۵ کیلوولت مشکل است . ضمن این که میدان مغنازیسی زیادی در اطراف خود بوجود می آورد . همچنین ولتاژ معکوس دیود های یکسو کننده در چند برابر کننده ها ، نسبت به یکسو کننده ی ولتاژ زیاد ترانسفور ماتور ، کاهش می یابد.

انواع چندبرابر کننده ولتاژ

۳ – برش دهنده ها (Clippers)

برش دهنده ها مداراتی هستند که قسمتی از دامنه ی مثبت و یا منفی سیگنال ورودی را برش می دهند.

 

۱- برش دهنده ی موازی

الف) مدار برش دهنده ی مثبت : مدار برش دهنده ی مثبت ، قادر است قسمت مثبت سیکل ها را ، به هر مقدار که لازم باشد ، محدود کند . شکل رو به رو یک مدار برش دهنده ی مثبت را نشان می دهد.

در شکل روبه رو اگر سیگنال ورودی ، از VB کوچکتر باشد دیود در بایاس معکوس قرار گرفته است و قطع است . لذا ولتاژ خروجی با ولتاژ ورودی برابر است . اگر ولتاژ ورودی از VB بیشتر شد دیود هادی می شود و ولتاژ خروجی ، به اندازه ی ولتاژ باتری ثابت می ماند. در مدت نیم سیکل منفی نیز دیود قطع است و ولتاژ خروجی همان ولتاژ ورودی

ب) برش دهنده ی منفی : شکل روبه رو مدار برش دهنده ی منفی را نشان می دهد. در نیم سیکل مثبت دیود قطع است . بنابراین ولتاژ خروجی از نظر مقدار و جهت ، با ولتاژ ورودی برابر است . در نیم سیکل منفی ، زمانی که ولتاژ از منفی VB بیش تر می شود ولتاژ آند دیود ، از کاتد آن مثبت تر می شود ، همچنین دیود هادی می شود ( کلید بسته می شود ) و ولتاژ باتری با خروجی موازی می گردد. لذا ولتاژ خروجی به اندازه ی VB ثابت می ماند تا این که ولتاژ منفی از مقدار VB کم تر گردد . به محض این که ولتاژ منفی از VB کم تر شد ، دیود ، قطع و ولتاژ خروجی مجددا عین ولتاژ ورودی است.

۲- برش دهنده ی دو طرفه

اگر یک مدار برش دهنده ی مثبت و یک برش دهنده ی منفی را به طور موازی با یکدیگر ببندیم ، می توانیم سیگنال را از دو طرف برش دهیم. شکل رو به رو یک مدار برش دهنده ی موازی را نشان می دهد.
مدار بالا را نیز می توانیم بوسیله ی دو دیود زنر شبیه سازی کنیم.

 

۳- برش دهنده های سری :

در صورتی که عنصر برش دهنده ( دیود) با خروجی به صورت سری بسته شود مدار را برش دهنده سری می نامند. مدار های یکسوساز نیم موج و تمام موج از نوع برش دهنده های سری هستند که می توانند نیم سیکل مثبت یا نیم سیکل منفی را برش دهند. در شکل های زیر این مدار ها را مشاهده می کنید :

چنان چه طبق شکل زیر یک منبع AC را با یک باتری سری کنیم ولتاژ خروجی از مجموع ۲ ولتاژ به دست می آید. به عبارت دیگر ، موج AC روی موج DC سوار است.

 

حال چنانچه بخواهیم قسمتی از نیم سیکل مثبت یا منفی را برش دهیم ، لازم است در مدار ، دیودی را سری کنیم ، در این حالت با توجه به این که دیود ها می توانند فقط نیم سیکل مثبت یا منفی را عبور بدهند قسمتی از نیم سیکل بریده خواهد شد. این مدار ها را در شکل های زیر مشاهده می کنید :

 

۴ – مهار کننده ها (Clampers)

در مدار مهار کننده تنها کاری که انجام می شود اضافه شدن مولفه ی DC به مدار است . عمل مهار کنندگی در شکل زیر نشان داده شده است . توجه داشته باشید که در مهار کننده ها باید ولتاژ DC باتری با Vm (مقدار ماکزیمم دامنه ی موج AC ) برابر باشد.

در حقیقت مهار کننده ، فقط روی سیگنال ، یک تغییر مکان عمودی می دهد . این تغییر مکن می تواند به سمت بالای خط صفر ( مثبت ) و یا زیر خط صفر ( منفی ) باشد، که به ترتیب مهار کننده ی مثبت و منفی نام دارند.

اما در عمل در مهار کننده های منفی از باتری استفاده نمی شود ، بلکه به جای آن از خازن و دیود استفاده می شود. شکل رو به رو یک مهار کننده ی مثبت را با استفاده از خازن نشان می دهد :

 

طرز کار مدار ، به طور ایده آل و ساده ، به این صورت است که در مدت نیم سیکل منفی ، خازن C از طریق دیود D تا مقدار Vm شارژ می شود      ( دیود D در این مدت اتصال کوتاه است ).

قطب های ولتاژ شارژ شده در شکل نشان داده شده است . در مدت نیم سیکل مثبت ، دیود D قطع است . ولتاژ سیگنال با ولتاژ خازن جمع می شود ( ولتاژ شارژ شده در خازن در اینجا به منزله ی یک باتری است ) و شکل موج به صورت بالا در می آید (Vdc + Vac) . شکل زیر یک مهار کننده ی منفی را نشان می دهد.

 

 

 

 

منبع:گردآوري وب سايت بمان نتا

 

همچنین ببینید

دسترسي كاربران در سايت هاي وردپرسي

مدیریت دسترسی کاربران وردپرس با تعریف نقش کاربری

مدیریت دسترسی کاربران وردپرس با تعریف نقش کاربری WordPress User Role اگر قابلیت عضویت در …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image