خانه / بيماري هاي زنان / من سرطان سینه نمی گیرم!

من سرطان سینه نمی گیرم!

مجموعه: بهداشت زنان

مزاياي استفاده از تغذيه مناسب در بهبودي و پيشگيري سرطان پستان

مزاياي استفاده از تغذيه مناسب در بهبودي و پيشگيري سرطان پستان

من سرطان سینه نمی گیرم!

سرطان سینه یکی از خطرناکترین سرطان ها است که بیشتر در خانم ها بروز میکند. در صورتی که این سرطان زود تشخیص داده شود و درمان آن سریع و به موقع آغاز شود، بهبودی بیمار تا حدودی قطعی است.

این کارها را وارد زندگی روزمره خود کنید

چكاپ كنيد زنان باید بعد از سنین ۵۰سالگی برای چکاپ به پزشک متخصص مراجعه کنند، اما اگر سابقه سرطان سینه در خانواده وجود دارد، باید این سن را به ۴۰سالگی کاهش دهید. بهتر است هر ۳سال یکبار یکسری آزمایشات کامل انجام دهید. اگر سرطان سینه زود شناسایی شود، درمان موفقتر خواهد بود.

درمانهای هورمونی بعد از یائسگی اکثر سرطانهای سینه ارتباطی با استروژن دارند. درمانهای هورمونی بعد از یائسگی بعد از ۲سال خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش میدهد. اگر از ترکیب این داروها ۱۰سال استفاده کنید، خطر ابتلا ۲برابر میشود. سعی کنید زمان مصرف این داروها و دوره زمان را کوتاه کنید و از راههای دیگر کنترل علائم یائسگی استفاده کنید. اگر شیوههای درمانی را متوقف کنید، طی ۵سال خطر ابتلا به سرطان سینه کاهش پیدا میکند.

خودتان را معاینه کنید اکثر اوقات مشکلات سینه توسط خود فرد شناسایی میشود. بنابراین هر چند وقت یکبار خودتان را معاینه کنید و از تغییرات ایجاد شده، اطلاع حاصل کنید. غدد لنفاوی را بررسی کنید و هرگونه تغییر در پوست را جدی بگیرید. حداقل ماهی یکبار وقتی حمام میروید، خود را معاینه کنید و روش معاینه را از پزشک خود سوال کنید.

تحرك داشته باشيد ورزش و تحرک باعث تعادل هورمونها در بدن میشود و باعث کاهش میزان هورمونهای بدی میشود که میتواند عامل ابتلا به سرطان باشند. حداقل هفتهای ۵مرتبه و هر مرتبه ۳۵تا ۴۵دقیقه از وقت خود را به ورزش اختصاص دهید.

مراقب وزن خود باشيد اضافه وزن در دوران بزرگسالی خطر ابتلا به سرطان سینه را تا ۶۰درصد افزایش میدهد. سعی کنید وزن خود را کنترل کنید. مطالعات نشان میدهد زنانی که لاغر هستند و یا وزن خود را کم میکنند، کمتر به سرطان سینه مبتلا میشوند. یک بدن سالم و متناسب باید BMI (توده بدنی) بین ۱۹ تا ۲۵ داشته باشد.

سراغ موادغذایی کمچربی بروید محصولات لبنی غنی از کلسیم و ویتامین D، از بدن در مقابل ابتلا به سرطانها محافظت میکند، به شرطی که از محصولات کم چرب و یا بدون چربی استفاده کنید. مصرف ماست و شیرهای کم چرب و بدون چربی یا پنیرهای بدون چربی را حتما در برنامه غذایی خود بگنجانید.

پیشگیری های خوراکی جلوگيري از سرطان سينه

از مصرف چربیهای اشباعی و ترانس پرهیز کنید همه چربیها برای بدن مضر هستند. ماهیهای چرب، آووکادو، روغن هسته انگور، گردو و روغن زیتون از آن دسته چربیهای سالمی هستند که خاصیت ضدسرطان دارند. از مصرف گوشتهای چرب، پنیرهای پرچربی، خامه، کره، کیک ها، بیسکوییتها، چیپس و مارگارینها تا حد امکان پرهیز کنید.

غلات بخوريد مصرف غذاهای غنی به کنترل میزان هورمونهای محرک سرطان کمک میکند. مصرف موادغذایی حاوی ویتامین E و سلنیوم را افزایش دهید. زیرا این موادمغذی به جنگ سرطان میروند. غذاهای غنی از غلات، نان های جو، غذاهای غنی از فیبر، برشتوک و برنج و پاستای قهوه ای را برای وعده های غذایی خود انتخاب کنید.

میوههای رنگارنگ بخورید مصرف میوهها و سبزیجات رنگارنگ یک راه مطمئن برای مبارزه با سرطان است، زیرا آنها غنی از موادمغذی ضدسرطان هستند. آنها دارای موادشیمیایی گیاهی هستند که همانند آنتیاکسیدانها عمل میکنند و خاصیت ضدسرطان دارند. در روز حداقل ۵ وعده از میوهها و سبزیجات قرمز، زرد، نارنجی و سبز استفاده کنید.

 

منبع:aftabir.com

همچنین ببینید

دانستني هاي جنسي زناشويي

بارداري خارج رحمي چيست؟

مجموعه: دانستنیهای جنسی بارداري خارج رحمي چطور درمان مي شود؟ بارداري خارج رحمي چيست؟ اگر تخمك …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image