خانه / سلامت كودكان / نوزاد تا ۶ ساعت پس از تولد نبايد شسته شود

نوزاد تا ۶ ساعت پس از تولد نبايد شسته شود

مجموعه: دانستنی های سلامت نوزادان

اولين حمام يا شست شوي نوزاد چگونه است؟

اولين حمام يا شست شوي نوزاد چگونه است؟

نوزاد تا ۶ ساعت پس از تولد نبايد شسته شود

استاد دانشگاه علوم‌پزشكي شهيد بهشتي گفت: بر روي بدن نوزاد چربي‌هايي به نام «ورنيكس» وجود دارد كه درجه حرارت بدن طفل را حفظ مي‌كند؛ به همين دليل اگر اين چربي‌ها به هر دليلي تا ۶ ساعت پس از تولد از بين برود، موجب كاهش درجه حرارت بدن نوزاد مي‌شود.

محمدحسين سلطانزاده در گفت‌وگو با فارس با بيان اينكه نوزاد تا ۶ ساعت پس از تولد به هيج وجه نبايد شسته شود ، اظهار داشت: روي پوست نوزاد چربي‌هايي به نام ورنيكس وجود دارد كه درجه حرارت بدن طفل را حفظ مي‌كند؛ به همين دليل اگر اين چربي‌ها به هر دليلي تا ۶ ساعت پس از تولد از بين برود، موجب از دست رفتن درجه حرارت بدن نوزاد مي‌شود.

وي گفت: متأسفانه در اكثر بيمارستان‌ها اين مسئله رعايت نمي‌‌شود و نوزاد را پس از به دنيا آمدن مي‌شويند، اين اقدام باعث مي‌شود كه دانه‌هاي چربي روي پوست بدن از بين رفته و درجه حرارت بدن نوزاد پايين بيايد.

اين استاد دانشگاه علوم‌پزشكي شهيد بهشتي بي‌حالي، خواب‌آلودگي، رنگ پريدگي، كبودي صورت، قرمزي دست و پا و كند شدن تنفس را از عوارض كاهش درجه حرارت بدن نوزاد دانست و خاطرنشان كرد: در بعضي از موارد كاهش درجه حرارت بدن نوزاد به حدي است كه منجر به شوك طفل مي‌شود؛ به همين دليل نقش دانه‌هاي چربي بر روي بدن نوزاد براي حفظ درجه حرارت بسيار بااهميت است و مسئولان بيمارستان‌ها و زايشگاه‌ها بايد به اين نكته توجه لازم را داشته باشند.

 

منبع: https://bemanta.ir

همچنین ببینید

نکاتی مهم درباره تغذیهٔ نوزاد

نکاتی مهم درباره تغذیهٔ نوزاد

مجموعه: دانستنی های سلامت نوزادان نحوه تغذيه كودكان و نوزادان نکاتی مهم درباره تغذیهٔ نوزاد عموماً …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image