خانه / اطلاعات عمومي / همه چيز درباره ويروس كرونا، دانستني هاي كرونا

همه چيز درباره ويروس كرونا، دانستني هاي كرونا

پيشگيري از كرونا با رعايت بهداشت فردي

 

ويروس كرونا

ويروس كرونا

قاعدتاً اين روز‌ها از كرونا ويروس زياد شنيده‌ايد ويروس ناشناخته و عجيبي كه در دنيا دارد كم كم منتشر مي‌شود خوشبختانه هنوز در ايران منتشر نشده است ولي در آينده امکان دارد به صورت سوغات چين توسط مسافران وارد كشور ‌شود. اين روز‌ها در سايت‌ها و شبكه‌هاي مجازي مطالب جور واجور و متناقضي در مورد اين بيماري منتشر مي‌شود كه واقعيت ندارد و مردم به نوعي سردرگم شده‌اند بر اساس آخرين گزارش‌ها در چين ۸ هزار و ۱۴۹ نفر به ويروس کرونا مبتلا شده اند، ۱۲ هزار و ۱۶۷ نفر مشکوک به بيماري هستند و از اين تعداد ۱۳۴ نفر درمان شده و ۱۷۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند. به غير از چين موارد ديگري از ابتلا به اين بيماري در تايلند، کره جنوبي، ژاپن، تايوان، استراليا و آمريکا هم مشاهده شده است. کرونا، ويروس تازه‌اي در منطقه‌‌اي از چين شيوع پيدا کرده است. مقامات چين از مردم اين کشور خواسته‌اند به شهر ووهان، محل انتشار اين ويروس، سفر نکنند و به ساکنان شهر هم توصيه کرده‌اند در شهر بمانند. در پي شيوع بسيار سريع ويروس كروناي جديد چيني، سازمان جهاني بهداشت «وضعيت اضطراري جهاني» اعلام كرد. ‏

‏ ويروس کرونا شبيه آنفلوآنزا است ‏

 

دكتر محمد مهدي گويا، رئيس مرکز مديريت بيماري‌هاي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در گفتگو با رسانه‌ها اظهار داشته است: ويروس کرونا وارد کشور ايران خواهد شد و آمادگي لازم را در کشور داريم. آنچه در فضاي مجازي در خصوص ورود کرونا ويروس جديد به کشورهاي همسايه منتشر شده با فضاي واقعي، تفاوت‌هاي زيادي دارد و مرگ و مير کروناويروس جديد نسبت به ساير ويروس‌هاي کروناي مهم مانند مرس و سارس، کمتر است.

وي با بيان اين مطلب كه ويروس کرونا در يک کشور اطراف ايران گزارش شده است مي‌افزايد: ويروس کروناي جديد در عراق، کردستان عراق و پاکستان و هيچ يک از کشورهاي همسايه که عنوان شده، وارد نشده تنها در يک کشور در منطقه، ابتلا به اين ويروس تاييد شده که آن هم امارات متحده عربي است.

رئيس مرکز مديريت بيماري‌هاي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي تأكيد مي‌كند: خيلي از فيلم‌هايي که در فضاي مجازي در خصوص کرونا مي‌بينيم، غيرمعقول است و صحت ندارد و مونتاژ است. ذات بيماري به اين شکل است که دستگاه تنفسي را گرفتار مي‌کند. در برخي افراد علائم شديد ديده مي‌شود و افراد مبتلا به ويروس يا بيماري زمينه‌اي داشتند يا مسن بودند، جان خود را از دست داده‌اند. بهتر است به جاي ايجاد نگراني در مردم، اجازه دهيم مردم آن چيزي را که واقعي است ببينند تا نگران نشوند.

احتمال ورود ويروس کرونا به ايران

دكتر گويا درباره احتمال ورود ويروس کرونا به ايران مي‌گويد: اگر کشوري مدعي شود که اجازه نمي‌دهم ويروس وارد شود، حرف غيرعلمي زده شده است. به همه کشورها چهار وظيفه داده‌اند. مسائل را به مردم آموزش دهند، اگر کسي مبتلا شد، کار او به بيمارستان کشيده نشود، اگر فرد در بيمارستان بستري شد، مراقبت خوبي از او صورت گيرد و بيشتر از گروه‌هاي پرخطر مانند افراد مسن و بيماران قلبي و ريوي مراقبت شود. اگر مبتلايان به اين ويروس در بيمارستان بستري شدند، مراقبت خوبي از آنها شود و کار آنها کمتر به بخش‌هاي ويژه کشيده شود و بالاخره مبتلايان، کمتر جان خود را از دست بدهند. زماني که ويروس وارد کشور شود، ما آن را پنهان نخواهيم کرد، بايد توجه داشت، اين بيماري مسئله نگران کننده‌اي نيست که بخواهيم پنهان کنيم، اين ويروس در دوران نهفتگي هم قابل انتقال است.

وي درباره قرنطينه يا ايزوله کردن مسافران چيني مي‌افزايد: کساني که وارد کشور مي‌شوند به ۳ گروه تقسيم مي‌کنيم، گروه اول کساني هستند که فاقد علامت و سالم هستند، آنها را آموزش مي‌دهيم که اگر علامتي پيدا کردند با وزارت بهداشت تماس بگيرند، به اين افراد توصيه مي‌کنيم تا ۲ هفته از تماس و رفت و آمد با ديگران خودداري کنند، گروه دوم افراد با علائم خفيف هستند که در اين صورت نمونه ‌برداري و وضعيت فرد را روزانه پيگيري مي‌کنيم، اگر حال آن فرد به وخامت رفت، او را به بيمارستان منتقل مي‌کنيم و تحت مراقبت قرار مي‌دهيم.

 

موارد مشکوک به ويروس کرونا در ايران

رئيس مرکز مديريت بيماري‌هاي وزارت بهداشت درباره موارد مشکوک به ويروس کرونا در ايران تأكيد مي‌كند: تا به امروز ۶ مورد از موارد مشکوک گزارش شده است که همه را بررسي کرديم، اين موارد در شهرهاي قم، تهران، يزد و تبريز شناسايي شده بودند که نتايج آزمايش همه آنها منفي بود. ۲ بيمار مشکوک به کرونا روز گذشته در تبريز بستري شدند و جواب آزمايش هر ۲ چند روز قبل حاضر شد که اين دو فرد مبتلا به آنفلوانزاي نوع ‏B‏ بودند.

 

گويا با بيان اين مطلب كه اين عفونت درمان اختصاصي و داروي خاص ندارد خاطر نشان مي‌كند: حتي درباره داروهاي ضد ايدز به اين نتيجه رسيدند که نتيجه زيادي ندارد،بيمارستان‌هاي خاصي را در همه استان‌ها براي پذيرش و مراقبت از بيماران احتمالي مبتلا به کرونا ويروس جديد در نظر گرفته و رايزني کرده ايم، حتي بيمارستان‌هاي خصوصي را در نظر گرفته‌ايم تا اگر فردي خواست در اين بيمارستان‌ها بستري شود، اين امکان فراهم باشد. در مورد درمان و داروي کرونا ويروس جديد بايد صبر کرد و دانشمندان به دنبال پيدا کردن دارويي براي آن هستند اما تا کنون هيچ داروي اختصاصي براي اين بيماري وجود ندارد.

ويروس کرونا در گربه‌ها، سگ‌ها و حيوانات ديگر

حيوانات اهلي مي‌توانند ويروس کرونا را بگيرند و باعث عفونت‌هاي شديد شوند. بعضي اوقات ويروس‌ها مي‌توانند منجر به بيماري‌هاي کشنده شوند. براساس يک مطالعه در سال ۲۰۱۱، فرد مي‌تواند باعث بروز پريتونيت عفوني حفره‌اي در گربه‌ها شود و چيزي به نام «ويروس کرونا پاتروپيک سگ» مي‌تواند گربه‌ها و سگ‌ها را آلوده کند.

طبق اين مطالعه، گربه‌ها مي‌توانند ‏SARS‏ را بگيرند، اما هيچ يک از گربه‌هاي آلوده علائمي دال بر اين بيماري را نشان نمي‌دهند. ويروس کرونا گربه معمولاً بدون علامت است، اما مي‌تواند باعث اسهال خفيف شود.

تعداد زيادي نمونه از بيماران مبتلا به اين ويروس در آزمايشگاه‌هاي چين و سازمان جهاني بهداشت بررسي شده و متخصصان اين ويروس را از خانواده «ويروس کرونا» شناخته‌اند. تاکنون ۶ نمونه از ويروس کرونا کشف شده بود و با مورد اخير تعداد آن به هفت مي‌رسد. اين نوع ويروس جزو خانواده بزرگي از ويروس‌هاست که از ويروس سرماخوردگي معمولي تا عامل بيماري سارس را شامل مي‌شود. سارس در سال ۲۰۰۲ در چين باعث ابتلاي بيش از هشت‌هزار نفر و مرگ ۷۷۴ نفر از آنها در جهان شد. تحقيقات نشان مي‌دهد که کدهاي ژنتيکي اين ويروس نزديکي زيادي به ويروس سارس دارد.‏

 

همه چيز درباره كرونا ويروس ‏

دكتر بيژن صدري زاده ـ متخصص بيماري‌هاي عفوني و عضو فرهنگستان علوم پزشكي ايران در مورد ويروس كرونا به گزارشگر روزنامه اطلاعات مي‌گويد: كرونا ويروسي است مانند بقيه ويروس‌ها كه هميشه وجود داشته جديد نيست و براي موجودات زنده مشكل ساز مي‌شود. اين ويروس براي اينكه بقاي بيشتري داشته باشند درون خودشان تغييرات ايجاد مي‌كنند و جهش ژنتيكي پيدا مي‌كنند ازاينرو خاصيت بيمار زايي آنها بيشتر مي‌شود و دوام بيشتري هم پيدا مي‌كنند.

وي با بيان اين مطلب كه حيات ويروس‌ها بستگي به اين دارد كه در بدن انسان يا حيوان جايگزين شوند وگرنه در محيط عادي محكوم به نابودي هستند مي‌افزايد: آنچه كه در ظرف چند دهه گذشته در مورد ويروس‌ها مي‌توان گفت اين است كه ويروس كرونا هم يكي از اين خانواده است. در حدود سال ۲۰۰۳ ويروسي بيماري سارس را بوجود آورد كه منظور از سارس سندرم تنفسي حاد شديد كه خيلي گرفتاري داشت و علايم بيماري خيلي شديد بود. بيماري در آن سال كه بروز پيدا كرد از طريق مسافرت‌هاي بين‌المللي به جا‌هاي ديگر دنيا پخش شد. بيماري‌هاي ويروسي در مسافرت‌هاي هوايي بيشتر شايع مي‌شود زيرا كه در هواپيما محيط بسته است افراد در كنار همديگر مي‌نشينند صندلي‌ها نزديك بهم است از اينرو اگر يكي از بيماران مبتلا به اين بيماري باشد بخصوص بيماري تنفسي مثل آنفلوآنزا كه با علايم سرفه و تب همراه است اين بيماري به بقيه مسافران هم سرايت مي‌كند و چون اغلب مسافران مبتلا به ذات الريه مي‌شوند دچار مشكلات زيادي مي‌شوند. بيماري كرونا علايم تب و سرفه دارد اما اگر عارضه دار شود تنفس را هم مشكل دار مي‌كند. اين بيماري اولين باري كه بروز پيدا كرد به سارس ناميده شد و داراي علايم تنفسي بود خوشبختانه با اقدامات و اطلاع رساني صحيح كه در سطح دنيا انجام شد. جلوي انتشار اين ويروس گرفته شد و مردم به جا‌هايي كه بيماري سارس شيوع پيدا كرده بود كمتر مي‌رفتند. و اصول بهداشت فردي را رعايت مي‌كردند يعني موقع سرفه و عطسه جلوي دهانشان را مي‌گرفتند و بعد دستمال آلوده را درون سطل آشغال مي‌انداختند و دستهايشان را با آب و صابون مي‌شستند. زيرا كه رعايت بهداشت فردي در پيشگيري از بيماري سارس وكرونا خيلي مهم است. البته مهمترين راه پيشگيري اين است كه مردم عادت كنند دستشان را به چشم‌ها، بيني و دهانشان نمالند و مساله ديگر اين است كسي كه علايم تنفسي پيدا مي‌كند چه سرما خوردگي چه آنفلوآنزا و چه بيماري جديد ناشي از ويروس كرونا تا يك هفته بايد در منزل استراحت كند و سوار وسائط نقليه عمومي مانند اتوبوس، مترو، قطار و هواپيما نشود تا اينكه بيماريش برطرف شود اگر اين اصول انجام شود. از انتشار ويروس در سطح جامعه جلوگيري مي‌شود.
دكتر صدري زاده تأكيد مي‌كند: بعد از گذشت ۹ سال تقريباً در سال ۲۰۱۲ باز همان خانواده ويروس‌ها بيماري جديدي به نام مرس را بوجود آورند كه به سندرم تنفسي خاورميانه معروف شد و محل شيوع آن در عربستان بود و در بعضي از كشور‌ها هم شايع شد كه خوشبختانه هيچ كدام از اين ويروس‌ها به كشور ما نرسيد. بنابراين سومين همه گيري بيماري ناشي از ويروس كرونا است كه طغيان ناشي از اين بيماري در سال ۲۰۱۹ شروع شد. بيماري از اواخر ۲۰۱۹ در چين شروع شده است و در شهر ووهان چين انتشار پيدا كرد و تا ۱۰ استان چين هم بروز پيدا كرد. مسئولان خيلي سريع اقدام كردند و شهر را قرنطينه كردند ولي بهر حال ويروس شيوع پيدا كرد. در همه بيماري‌هاي عفوني دوره است به نام دوره نهفتگي يعني از زماني كه ويروس كرونا وارد بدن مي‌شود تا زماني كه علايم بيماري بروز پيدا كند دوره نهفتگي بين ۲ تا ۱۴ روز است معمولاً راه انتقال هم ۲ راه است يكي از طريق راه بازار‌هايي كه غذاهاي دريايي دارند و ديگري تماس با جاهايي كه حيوانات در آنجا‌ها وجود دارند. مثلا كساني كه در كشتارگاه‌ها يا در دامداري‌ها كار مي‌كنند در معرض خطر هستند. زيرا كه مخزن ويروس كرونا در شتر،گربه و خفاش است و بيماري از حيوان به انسان منتقل مي‌شود انتقال اين بيماري از حيوان به انسان به سختي صورت مي‌گيرد ولي وقتي منتقل شد از شخص به شخص ديگر به صورت كند سرايت مي‌كند.‏

اين متخصص بيماري‌هاي عفوني مي‌گويد: بعضي از بيماري‌هاي عفوني هستند كه سريع منتشر مي‌شوند به عنوان مثال سرخك اگر در جايي شايع شود. به طور برق آسا در جامعه منتشر مي‌شود. ولي سارس و مرس انتقالشان از انسان به انسان كند تربود وقتي بيماري منتقل مي‌شود بين ۲ تا ۱۴ روز طول مي‌كشد كه علايم بيماري ظاهر شوند. اگر فردي اصول بهداشتي را رعايت نكند مي‌تواند بيماري را منتقل كند. نه تنها براي هيچكدام از اين بيماري‌ها واكسن وجود ندارد بلكه از نظر درمان هم داروي ضد ويروس نيست. در نتيجه تنها درمان كمكي است. شخص مبتلا بايد در منزل بماند استراحت كند و مايعات زياد بنوشد.

وي مي‌افزايد: در مورد آنفلوآنزاي فصلي واكسن وجود دارد كه در اوايل فصل سرد و سالي يكبار هم تزريق آن كافي است ولي در مورد كرونا اينطور نيست و تنها راه رعايت بهداشت فردي است. ‏

اين عضو فرهنگستان علوم پزشكي ايران در پاسخ به اين پرسش كه آيا راهكار‌هايي كه مسئولان فرودگاه امام براي پيشگيري از اين ويروس در نظر گرفته‌اند درست است يانه مي‌گويد: در بهداشت بايد همه اين مسايل را در نظر گرفت. چون براي يك نفر و هزار نفر نيست پيشگيري نيازمند نيروي انساني ماهر است و وقت هم مهم است. اين كار براي مسافران مزاحمت ايجاد مي‌كند و اين در حالي است كه درجه حرارت را با گرما سنج انجام نمي‌دهند زيرا تنها افرادي را كه تب دارند مشخص مي‌كند و هر تبي نشان دهنده بيماري نيست تب ممكن است به علت آنفلوآنزا يا سرما خوردگي باشد. ۹۹ درصد كساني كه تب دارند بيماري معمولي است و افرادي كه در دوره نهفتگي هستند تب ندارند مسافرت هم مي‌روند و ضمن سفر بيماري رابه ديگران منتقل مي‌كنند. مثلا در دوره نهفتگي كسي رفته چين و بعد برگشته و ايران مي‌آيد اين آدم ناقل است ولي نشان نمي‌دهد. بايد در خود كشور آموزش‌هاي لازم داده شود تا مردم آموزش‌هاي اوليه بهداشتي را ياد بگيرند.

استفاده از داروهاي ايدز براي درمان کرونا در چين

مقامات پکن اعلام کردند که برخي از بيمارستان‌هاي اين شهر در تلاش براي جلوگيري از شيوع بيماري کشنده در «ووهان» از داروهاي ايدز براي درمان مبتلايان به کروناويروس جديد استفاده مي‌کنند.

برخي از اخبار فضاي مجازي حاکي از آن است که استفاده از داروي ايدز در درمان بيماري ناشي از کروناويروس جديد مؤثر بوده و بر اساس بيانيه کميسيون بهداشت شهرداري پکن، کميسيون بهداشت ملي چين نيز استفاده از اين دارو را تاکيد و اعلام کرده که داروهاي لوپيناوير ريتوناوير در انبارهاي دارويي پکن موجود است.

سرايت کرونا بين انسان‌ها چقدر آسان است

در همان ابتداي ماه دسامبر سال گذشته ميلادي که اين ويروس در انسان شناسايي شد، مقامات چيني گفتند اين ويروس از انسان به انسان منتقل نمي‌شود. اما در حال حاضر مواردي از انتقال اين ويروس از انسان به انسان، شناسايي شده است.

پيتر هوربي، استاد از دانشگاه آکسفورد، مي‌گويد: «واضح است که اين بيماري از انسان به انسان منتقل مي‌شود. اما سوال حياتي اين است که چقدر انتقال آن آسان است.»

کشف اين موضوع هم بسيار مهم است که کدام افراد در برابر اين ويروس آسيب‌پذيرتر هستند. هنوز مشخص نيست که اين ويروس در چه دوره‌اي بعد از انتقال، موجب عفونت مي‌شود، قبل از بروز علائم آن در بدن يا هنگامي که علائمش در بدن شديد شد.
 

منبع : برگرفته از وب سايت  https://www.ettelaat.com